Stay LocalStay Local
Glemt kodeord

Den klassiske Skotland tur, 8 dage.

Oplev de vigtigste lokationer i Skotland.

Denne tur er ideel til førstegangsbesøgende og dækker alle Skotlands højdepunkter.

pris pr. person
Fra 8895,-
pris pr. person
Fra 8895,-
Inkluderede måltider
Morgenmad
Ophold
Alle Skotlands højdepunkter
Varighed
8 dage / 7 nætter
Transport
Lejet bil

Beskrivelse

Oplev alle must-see stederne i Skotland.

Tag med Stay Local på tur til Skotland. Du starter i Stirling, hvor du kan opleve Stirling Castle. Videre til Oban, Isle of Skye, Inverness, Pitlochry, St. Andrews og Edinburgh. Du kører selv i lejet bil, og du bestemmer selv farten eller hvor mange stop du vil have. Denne tur er for dem der gerne vil have luksus på deres tur. Husk de har venstre-kørsel i Skotland; når først lige du har prøvet det lidt er det faktisk ret nemt.

Destinationer: Stirling, Oban, Isle of Skye, Inverness, Pitlochry, St. Andrews, Edinburgh

Afrejsedatoer:

Da det er en individuel rundrejse, så er det dig der bestemmer afrejsedagen. Der kan være en afhængighed af flyafgang og tilgængelighed på overnatningstederne. Det arrangerer vi i samarbejde med dig og dine ønsker.

Alle reservationer er afhængige af tilgængelighed og kan ikke garanteres før endelig bekræftelse af reservationen.

Priser og betaling

Ophold på 3 stjernede hoteller.

Den klassiske Skotland tur – 8 dage / 7 nætter
Rejseperioder – 3* hoteller Dbl.vær. Enkeltvær tillæg
Januar 2023 – April 2023 8.895,- 4.895,-
April 2023 10.095,- 5.295,-
Maj – September 2023 10.495,- 8.695,-
Oktober 2023 11.395,- 6.095,-
November – December 2023 12.495,- 7.095,-
November – December 2023 10.995,- 6.995,-
November – December 2023 9.495,- 4.795,-

Ophold på 4 stjernede hoteller

Den klassiske Skotland tur – 8 dage / 7 nætter
Rejseperioder – 4* hoteller Dbl.vær. Enkeltvær tillæg
Januar 2023 – April 2023 11.595,- 8.295,-
Maj 2023 13.295,- 9.095,-
Juni 2023 13.895,- 9.695,-
Juli 2023 14.395,- 9.795,-
August 2023 16.195,- 11.495,-
September 2023 14.095,- 9595,-
Oktober 2023 12.395,- 8.495,-

Priserne er pr. person i delt dobbeltværelse og eksl. fly men inklusiv billeje (mindste bilkategori) og incl. obligatoriske forsikringer på bilen. Det er muligt at opgradere bilen til en større model samt at tilkøbe en super cover forsikring, der eliminerer selvrisikoen på ca. 2.000 EUR. Prisen er ca. 200. kr. pr. dag (afhængig af bilmodel)

Bestilling foregår ved at benytte bestillingsformularen, eller ved at sende os en mail. Så vil vi arrangere din tur i samarbejde med dig. Du kan sagtens redigere i turen i samarbejde med os, fx ved at forlænge turen.

Du vælger selv, om du vil betale det fulde beløb for rejsen med det samme eller blot et depositum på 30% af det fulde beløb. Ved depositumbetaling betales restbeløbet for rejsen til Stay Local senest 60 dage før afrejse via bankoverførsel eller girokort. Det anbefales, at du tegner en afbestillingsforsikring v. sygdom, den koster ca. 6,1% af rejsens pris og kan bestilles hos Stay Local sammen med købet af rejsen.

Skriv for pris på børn, solo rejsende eller andet

Kontakt os, hvis du ønsker at forlænge opholdet eller forlænge opholdet, fx. med nogle dage i Dublin.

Inkluderet i prisen

7 nætter på hoteller i de forskellige byer.
7 morgenmad
Lejebil i 8 dage (lille bil, kan opgraderes)
Obligatoriske bilforsikringer (med selvrisiko)

Turen inkluderer ikke:

Entrebilletter til diverse attraktioner
Færgebilletter
Benzin til bilen
Evt. drikkepenge
Måltider og drikkevarer udover dem nævnt i programmet
Eventuelle turistafgifter på hotellerne
Afbestillings-forsikring & Rejseforsikring (valgfrit)
Alt der ikke specifikt er nævnt ovenfor.

Husk

Internationalt kreditkort i førerens navn til afhentning af bilen (et Visa/Dankort er ikke et kreditkort)
Kørekort i førerens navn
Pas
De kører i venstre side i Skotland.

DAG TIL DAG PROGRAM:

Dag 1: STIRLING
Dag 2: OBAN
Dag 3: ISLE OF SKYE
Dag 4: INVERNESS
Dag 5: PITLOCHRY & PERTH
Dag 6: ST. ANDREWS
Dag 7: EDINBURGH
Dag 8: AFGANG FRA EDINBURGH

Dag til Dag program

DAG 1: STIRLING

Velkommen til Scotland. Når du har hentet din lejebil, kører du den korte vej til Stirling. Besøg Stirling Castle, et af de smukkeste slotte i Skotland. Beliggende på en lava hals eller en vulkansk stik, har den en fantastisk udsigt over Stirlingshire. Du kan også vælge at besøge Bannockburn; et sjovt, interaktivt velkomstcenter der viser et af de vigtigste slag i Skotsk historie, eller Wallace Monumentet, til ære for William Wallance, der er kendt fra Braveheart filmen.

Inkluderet
Lejebil fra lufthavnen • Overnatning i Stirling området

Forplejning
Morgenmad

DAG 2: OBAN

Edinburgh har masser af butikker, pubs og restauranter at tilbyde deres gæster, samt et godt udvalg af aktiviter.

Edinburgh Castle er hjem til Skotlands kronjuveler.

Besøg slottet eller Palace of Holyroodhouse, der er den royale families officielle base i Skotland.

Til whisky elskerne, kan du opleve The Scotch Whisky Experience på toppen af The Royal Mile.

Inkluderet
Overnatningpå udkanten af Edinburgh

Forplejning
Morgenmad

DAG 3: ISLE OF SKYE

Rejs i dag mod Queensferry Crossing med dens dramatiske udsigt over Firth of Forth. Tag mod St. Andrews, hvor golf hører til. Udforsk den smukke universitetsby på fod og tag et billede på toppen af Swilcan Bridge på Old Course.

Fortsæt nordpå over Tay Bridge. Her har du muligheden for at bruge eftermiddagen på at besøge Glamis Castle, der er dronningemoderens barndomshjem, eller Dunnottar Castle, med en af de mest dramatiske beliggenheder i Skotland.

Inkluderet
Overnatning på et manor house hotel i Aberdeen

Forplejning
Morgenmad

DAG 4: INVERNESS

I dag får du hele dagen til at udforske Royal Deeside, en absolut storslået dal ved floden Dee, og hjem til Balmoral Castle; den royale families højlandshjem.

Du kan gå igennem de farverige haver ved Crathes Castle; et klassisk eventyr slot, eller udforske det nærliggende Drum Castle, med et 13. århundrede tårn og fine jakobinske palæ.

Brug også noget tid på at undersøge landsbyerne på Royal Deeside, alle med deres egne helt specielle stil.

Den tætteste landsby til Balmoral er Ballater, hvilket forklarer de mange “By Royal Appointment” skilte du vil se hos de lokale butikker og firmaer.

Tag tilbage til dit manor house hotel og slap lidt af inden aftensmaden.

Inkluderet
Overnatning på et manor house hotel i Aberdeen

Forplejning
Morgenmad

DAG 5: PITLOCHRY & PERTH

Rejs nordpå mod Inverness. Følg Malt Whisky Trail og besøg nogle af distillerierne bag verdens mest berømte, og nogen ville sige, fineste malt whiskyer.

speyside er et must for enhver whisky elsker, og her finder du Glenfiddich, Macallan, Glenlivet og mange andre kendte distillerier lang Spey-floden. Området er også hjem til majstætiske slotte, såsom Cawdor Castle og Brodie Castle, der hænger sammen med Jakobitter historien.

Inkluderet
Overnatning på et slot i Inverness

Forplejning
Morgenmad

DAG 6: ST. ANDREWS & FIFE

Hvorfor ikke tage mod nordvest i dag. Her kan du besøge Inverewe gardens, den nordligste botaniske have i verden.

Du kan også tage nordpå og besøge Dunrobin Castle, et eventyr slot der ligner et fransk slot med sine tårnhøje koniske spir.

Bliv i Inverness området og besøg Culloden slagmarken eller tag en slentretur i Inverness, højlandets hovedstad.

Hvis du tager sydpå kan du tage en tur på Cairngorm Mountain Railway, og besøge en af Skotlands two national parker. Du kan også vælge at take en tur på Loch Ness, en kort køretur fra Inverness,  og se om du kan være heldig at se Nessie.

Inkluderet
Overnatning på et slot i Inverness

Forplejning
Morgenmad

DAG 7: EDINBURGH

Kør langs den legendariske Loch Ness til Urquhart Castle, der går tilbage til 12. århundrede og ligger fantastisk på Loch Ness’ bredder.

Følg den Kalendoniske Kanal langs Loch Lochy til Fort William. Byen ligger i skyggen af Ben Nevis, Storbritanniens højeste bjerg. Fortsæt igennem Glencoe, en af Skotlands legendariske dale, og over den robuste Rannoch Moor.

Kør langs Loch Lomond, Stobirtanniens største sø; kendt for den fredsfyldte skønhed af dem skovbeklædte bredder og øer.

Inkluderet
Overnatning i Loch Lomond området eller Glasgow

Forplejning
Morgenmad

DAG 8: AFREJSE FRA EDINBURGH

Kør til Glasgow eller Edinburgh lufthavn og aflever bilen.

God tur hjem!

Få et skræddersyet tilbud

Vil du hellere have et personligt skræddersyet tilbud ? Udfyld formularen, så vender vi tilbage til dig indenfor 24 timer. Vi baserer tilbuddet på det sted, du kigger på nu. Er du åben for andre muligheder, så skriv gerne i kommentarfeltet.

    Andre kiggede også disse turer