Stay Local TravelStay Local Travel
Glemt kodeord

Villa Buccellato – Castellammare del Golfo

Villa Buccellato ligger ved den hyggelige og smukke by Castellammare del Golfo

Fantastisk villa i et roligt område af Sicilien. Her bor du i en indhegnet park med olivenlunde, frugthave, vinmark og selvfølgelig egen pool og en vidunderlig terrasse med langbord og grill.

total pris
Fra 5011,-
total pris
Fra 5011,-

Hvorfor du skal vælge at bo her:

  • Du er tæt på Castellammare del Golfo

  • Fredelig beliggenhed

  • Ligger på Vestsicilien

Beskrivelse af Villa Buccellato – Castellammare del Golfo

Villa Buccellato ligger tæt på den hyggelige kystby Castellammare del Golfo på det vestlige Sicilien.

Denne del af øen har færre turister end østkysten, men byder på mindst lige så smukke landskaber, charmerende byer og nogle af Siciliens bedste strande.

Villaen ligger i en indhegnet park på omkring to hektar med fyrreskov, frugttræer, en lille vinmark og en olivenlund med hængekøjer i skyggen. Omkring huset breder terrasser og stier i natursten sig gennem haven og forbinder villaen med pergolaen, spiseområdet og poolen. Under pergolaen står et stort spisebord, og tæt ved finder I en grill – perfekt til lange, lune aftener under åben himmel.

Villa Buccellato har aircondition, og samtlige soveværelser i hovedhuset har eget badeværelse. I stueetagen finder I hyggelige fællesarealer med opholdsstue, spisestue og et traditionelt siciliansk køkken beklædt med smukke, gamle fliser. Fra flere af husets rum er der direkte adgang til terrasserne og haven.

Mellem villaen og Castellammare del Golfos historiske centrum finder I supermarkeder, barer og gode bagerier. Inde i byen samler livet sig omkring gågaden og den lille havn med restauranter og caféer. Herfra er der desuden gode muligheder for udflugter til naturreservatet Riserva dello Zingaro og den populære badeby San Vito Lo Capo, som er kendt for sin lyse sandstrand og sit krystalklare vand.

Pool og udeliv

Fra terrassen bag huset fører få trin ned til pergolaen og videre til poolområdet, som ligger omkring 10 meter fra villaen. Poolen er omgivet af hække og oliventræer og har en spektakulær udsigt til bjergene.

Den store infinity-pool måler 15 x 6 meter og er 1,40 meter dyb. Den renses med saltvand og er omgivet af en rummelig terrasse i natursten med liggestole og parasoller. Her findes også en udendørs bruser, som opvarmes med solenergi.

Poolen er åben fra den første lørdag i april til den sidste lørdag i oktober.

Indretningen af Villa Buccellato

Villa Buccellato består af et hovedhus i to etager samt et separat anneks.

Hovedindgangen fører ind i en rummelig hall. Til højre ligger en opholdsstue med direkte adgang til haven, mens den store spisestue ligger i forbindelse med det traditionelle sicilianske køkken og vaskerummet. I stueetagen findes desuden et soveværelse med dobbeltseng og eget badeværelse med bruser.

På førstesalen ligger fire soveværelser, alle med eget badeværelse med bruser. Det ene soveværelse har adgang til en overdækket terrasse med afslapningsområde, som også kan nås fra gangen.

Annekset ligger på den anden side af den centrale gårdhave og rummer et opholdsområde, et soveværelse med dobbeltseng og et soveværelse med to enkeltsenge. De to værelser deler et badeværelse.

Skiftedag

Ophold lørdag-lørdag: juli-september
Resten af året min. 5 nætter

Check-ind / Check-ud

Kl 16:00-20:00 / kl. 10:00

Fandt du ikke den rigtige villa?

Se andre villaer og ferieboliger på Sicilien.

Oplevelser på Sicilien ?

Bliv klogere på hvad du kan opleve på Sicilien i denne lille rejseguide.

Inkluderet i prisen

Forbrug af gas og vand
Sengetøj/-linned og håndklæder (ingen skift)
Wi-Fi i huset
Slutrengøring
Aircondition

Betales lokalt

Depositum: 1.500 € (refunderes ved afrejse)
El: 22 € / 29 € pr. nat
Babyseng (skal bestilles) 60 € pr. ophold
Høj stol (skal bestilles) 45 € pr. ophold
Ekstra skift af sengelinned 20 € pr. person
Opvarmet pool 500 € pr. ophold (skal bestilles)
Mindre kæledyr 50 € pr. ophold
Kommunal turistskat

Tilgængelige Boliger

Del af Villaen (10 sovepladser)

Max gæster 10

10 sovepladser, 5 soveværelser, 4 badeværelser,

Hele Villaen (14 sovepladser)

Max gæster 14

14 sovepladser, 7 soveværelser, 6 badeværelser.

Faciliteter

  • Aircondition
  • Grill
  • Kaffemaskine
  • Køleskab
  • Mindre hunde tilladt
  • Opvaskemaskine
  • Parkering
  • Pool
  • Satellit-tv
  • Vaskemaskine
  • Villa med 6 Soveværelser eller flere
  • Wi-Fi

Kort

Kalender

Få et skræddersyet tilbud

Vil du hellere have et personligt skræddersyet tilbud ? Udfyld formularen, så vender vi tilbage til dig indenfor 24 timer. Vi baserer tilbuddet på det sted, du kigger på nu. Er du åben for andre muligheder, så skriv gerne i kommentarfeltet.

    Her kan du også bo

    Villa Salone – Cefalu
    Sicilien Italien

    Villa Salone Sicilien
    Engelsk beskrivelse:   Villa Salone, 175 metres above sea level, is a bright modern structure set in a green park
    Pris pr. nat fra
    2.174,-

    Villa Purpura – Castelvetrano området
    Sicilien Italien

    Villa Purpura - Sicily
    Villa Purpura byder på et dejligt udendørsområde Villa Purpura er en dejlig feriebolig placeret på det vestlige Sicilien. Villa Purpura