Bo centralt i Colico med restauranter, butikker og transportmuligheder lige i nærheden.
Villa Iris er en feriebolig i Colico ved den nordlige del af Comosøen. Her bor du i et roligt villakvarter, men stadig så centralt, at du kan lade bilen stå, når du vil ned til søen, spise på restaurant eller klare de daglige indkøb. Villaen har plads til op til syv gæster og passer godt til en familie, der gerne vil kombinere privatliv med en praktisk beliggenhed.
Udenfor får du en privat, indhegnet have med god plads til afslapning og fælles feriestunder. Den overdækkede terrasse er indrettet med havemøbler, spiseplads og grill. Villa Iris har desuden privat parkering ved huset. Den centrale beliggenhed gør det samtidig nemt at komme rundt med tog, bus og båd, når du vil opleve Colico og resten af Comosøen.
Colico og den nordlige del af Comosøen
Villa Iris ligger i centrum af Colico, cirka 200 meter fra bus og tog. Du kan gå til butikker, caféer, restauranter, søpromenaden og bådterminalen. Fra havnen kan du tage båden videre til andre byer ved Comosøen, mens toget gør det let at besøge blandt andet Varenna og Lecco.
Colico er et godt udgangspunkt for både afslapning og aktive feriedage ved Comosøen. I nærområdet kan du bade, tage på sejltur eller følge en af de mange cykel- og vandreruter, der løber gennem landskabet omkring byen. Sentiero Valtellina er oplagt til en cykeltur, mens naturreservatet Pian di Spagna byder på rolige stier og et rigt fugleliv.
Du kan også besøge Forte Montecchio Nord eller tage turen til Piona-klosteret, som ligger smukt ved søen. Læs mere om området på Stay Locals side om Comosøen.
Indretning af villaen
Indenfor er Villa Iris indrettet som et funktionelt feriehus. Villaen har tre soveværelser med både dobbelt- og enkeltsenge.
Der er ét komplet badeværelse med de nødvendige faciliteter samt et separat gæstetoilet. Villaen har desuden vaskemaskine, hvilket er praktisk på en længere ferie eller efter dage ved søen og på cykelstierne.
Villaen har også en veludtryet køkken, hvor du bl.a. finder en opvaskemaskine og mikrobølgeovn, så du både kan lave morgenmad, hurtige frokoster og aftensmad til hele familien. Wi-Fi er inkluderet, og fra opholdsområdet er der nem adgang til haven og den overdækkede terrasse. Villa Iris er derfor et godt valg, når du søger en villa i Colico med privat have, parkering og gåafstand til Comosøen.




Følg os på de sociale medier