Stay Local TravelStay Local Travel
Glemt kodeord

Hotel La Palma – Stresa

Moderne hotel ved søen med tagterrasse og udsigt over Maggioresøen

Skøn beliggenhed på søpromenaden i Stresa og med Maggioresøen lige uden for døren. Her har du restauranter og byliv i gåafstand og en lækker tagterrasse med panoramaudsigt.

total pris
Fra 0,-
total pris
Fra 0,-

Hvorfor du skal vælge at bo her:

  • Tagterrasse med udsigt

  • Lige ud til søen

  • Moderne og komfortabelt

Beskrivelse af Hotel La Palma – Stresa

Hotel La Palma er et oplagt valg, hvis du vil bo centralt og samtidig have udsigt og gode faciliteter. Her bor du lige ved vandet med bjergene i baggrunden og byen lige om hjørnet – en perfekt kombination af oplevelser og afslapning.

Hotellet er moderne og velholdt med restaurant, bar, lounge samt have og terrasse, hvor du kan nyde solen i smukke omgivelser. Højdepunktet er tagterrassen på øverste etage, hvor du kan afslutte dagen med en aperitivo og udsigt over søen – det bliver hurtigt en tradition på ferien!

Selvom hotellet også bruges til møder og konferencer, fungerer det også rigtig godt til parferie.

Centralt i Stresa med nem adgang til oplevelser og bådudflugter

Hotel La Palma ligger i Stresa, en af de mest kendte byer ved Maggioresøen. Du bor kun få minutters gang fra centrum med restauranter, caféer og butikker. Færgelejet ligger ca. 300 meter fra hotellet, så du nemt kan tage på udflugter til de Borromæiske Øer, bl.a. Isola Bella og Isola Madre.

Togstationen i Stresa ligger omkring 10 minutters gang fra hotellet, hvilket gør det nemt at komme til og fra området – også uden bil. Spiller du golf, ligger Golf Club Des Iles Borromées ca. 4 km fra hotellet.

Læse mere om området omkring Maggioresøen her.

Indretningen af Hotel La Palma

Indretningen af Hotel La Palma er moderne og funktionel med fokus på komfort. Værelserne er lyse og indrettet i en enkel stil.

Hotellet har forskellige værelsestyper, som passer godt til par. Værelserne er pæne og indbydende og nogle værelser har udsigt til Maggioresøen, mens andre vender mod byen.

Alle værelser er udstyret med eget badeværelse, aircondition, Wi-Fi, TV, minibar, værdiboks og hårtørrer.

Hotellet har elevator og flere opholdsområder, hvor du kan sidde og slappe af. Men det er især tag- og solterrasserne, der skiller sig ud og giver hotellet sin egen karakter.

Samlet set er Hotel La Palma et rigtig godt valg, hvis du vil bo centralt ved Maggioresøen med både udsigt og nem adgang til oplevelser. Det er et hotel, der fungerer godt som base for en parferie, når du både vil opleve området og have tid til at nyde omgivelserne.

CIN: IT001223A1QNMUMEUD

Skiftedag

Fri ankomstdag, og min 2 nætter.

Check-ind / Check-ud

15:00 - 00:00 / 12:00

Inkluderet i prisen

Air Condition
Wi-Fi

Betales lokalt

Ekstra seng: 25 € (skal bestilles)
Kæledyr: 25 € pr nat (max 25 kg)
Kommunal turistskat

Tilgængelige Boliger

Junior Suite med søudsigt – 3 personer

Max gæster 3

Junior suite til 3 personer på ca. 35 m² med balkon og udsigt over søen. Indeholder opholdsområde samt badekar eller bruser, hårtørrer, telefon, minibar, satellit-tv, aircondition, Wi-Fi og pay-per-view mod tillæg. Alle junior suites er nyrenoverede i et moderne design. Fra balkonen kan du nyde udsigten til de Borromæiske Øer. Badekåbe og slippers er inkluderet.

Junior Suite Family med søudsigt – 4 personer

Max gæster 4

Familiejunior suite på ca. 35 m² med balkon og udsigt over søen. Indeholder opholdsområde samt badekar eller bruser, hårtørrer, telefon, minibar, satellit-tv, aircondition, Wi-Fi og pay-per-view mod tillæg. To ekstra senge – kan kun anbefales for børn under 12 år. Alle junior suites er nyrenoverede i et moderne design. Fra balkonen kan du nyde udsigten til de Borromæiske Øer. Badekåbe og slippers er inkluderet.

Junior Suite med søudsigt – 2 personer

Max gæster 2

Junior suite på ca. 35 m² med balkon og udsigt over søen. Indeholder opholdsområde samt badekar eller bruser, hårtørrer, telefon, minibar, satellit-tv, aircondition, Wi-Fi og pay-per-view mod tillæg. Alle junior suites er nyrenoverede i et moderne design. Fra balkonen kan du nyde udsigten til de Borromæiske Øer. Badekåbe og slippers er inkluderet.

Dobbeltværelse Deluxe med søudsigt – 2 personer

Max gæster 2

Værelse på ca. 28 m² med balkon og udsigt over Maggioresøen. Har badekar eller bruser, hårtørrer, telefon, minibar, satellit-tv, aircondition, Wi-Fi og pay-per-view mod tillæg. Badekåbe og slippers er inkluderet.

Dobbeltværelse Superior med delvis søudsigt – 2 personer

Max gæster 2

Værelse på ca. 25 m² til 2 personer med balkon og delvis udsigt til Maggioresøen. Udstyret med badekar eller bruser, hårtørrer, telefon, minibar, satellit-tv, aircondition, Wi-Fi og pay-per-view mod tillæg. Badekåbe og slippers er inkluderet.

Dobbeltværelse Classic – 2 personer

Max gæster 2

Værelse på ca. 25 m² med udsigt mod bjergene og Alto Vergante. Har balkon, aircondition samt badeværelse med badekar eller bruser, hårtørrer, telefon, minibar, satellit-tv, Wi-Fi og pay-per-view mod tillæg.

Faciliteter

  • Aircondition
  • Fitnessrum
  • Max. 3 km til (lille) by
  • Mindre hunde tilladt
  • Parkering
  • Pool
  • Restaurant
  • Satellit-tv
  • Wi-Fi

Kort

Kalender

Få et skræddersyet tilbud

Vil du hellere have et personligt skræddersyet tilbud ? Udfyld formularen, så vender vi tilbage til dig indenfor 24 timer. Vi baserer tilbuddet på det sted, du kigger på nu. Er du åben for andre muligheder, så skriv gerne i kommentarfeltet.

    Her kan du også bo

    Hotel La Palma – Stresa
    Piemonte Italien

    Hotel La Palma - Stresa
    Hotel La Palma er et oplagt valg, hvis du vil bo centralt og samtidig have udsigt og gode faciliteter. Her