Stay Local TravelStay Local Travel
Glemt kodeord

Cà di Nì – Finale Ligure

Bo midt i middelalderbyen med have og historisk atmosfære

Charmerende lejligheder i historisk residens under slottet i Finalborgo

total pris
Fra 0,-
total pris
Fra 0,-

Hvorfor du skal vælge at bo her:

  • Historisk beliggenhed

  • Ligger i byen Finalborgo

  • Perfekt for familier

Beskrivelse af Cà di Nì – Finale Ligure

Cà di Nì er noget helt særligt. Her bor du inde i en historisk residens, lige op ad de middelalderlige bymure og under det gamle slot i Finalborgo. Stemningen er autentisk og rolig, og du mærker med det samme, at dette ikke bare er endnu en feriebolig – men et sted med sjæl og historie.

For cirka 10 år siden blev ejendommen omdannet til ferieboliger, og i dag rummer Cà di Nì otte lejligheder, som alle er renoveret med respekt for de historiske detaljer. Her er bevaret det gamle finish og arkitektoniske elementer, samtidig med at du får moderne komfort. Kombinationen af det rustikke og det funktionelle skaber en hyggelig og afslappet atmosfære – perfekt til familier, der ønsker noget mere end blot en praktisk base.

Udenfor finder du små balkoner med udsigt over byens tage og et helt særligt element: en “hemmelig” middelalderhave. Her kan du trække dig tilbage, slappe af i liggestole og nyde roen midt i byen. Haven, tårnet og de indre rum bruges også til små kulturelle arrangementer, koncerter og events – hvilket vidner om, at stedet lever og er en del af lokalmiljøet.

Oplev Finalborgo og den liguriske kyst

Cà di Nì ligger i hjertet af Finalborgo, som regnes for en af Italiens smukkeste middelalderbyer. Smalle brostensgader, små specialbutikker og hyggelige trattoriaer skaber en helt særlig stemning. Samtidig er du kun få kilometer fra kysten og strandene ved Finale Ligure, hvor du kan kombinere kultur og strandliv på samme ferie.

Området er oplagt til både vandreture og cykling i det bakkede bagland, og du har nem adgang til restauranter, caféer og små dagligvarebutikker i selve byen. Det er let at parkere uden for bymuren og bevæge sig rundt til fods inde i den gamle bydel.

Vil du læse mere om området og finde inspiration til din ferie i Ligurien, kan du besøge vores side her.

Indretningen af Cà di Nì

Cà di Nì består af otte lejligheder i forskellige størrelser, som egner sig til både mindre og større familier – eller to familier, der rejser sammen. Lejlighederne har opholdsrum med tekøkken, ét eller flere soveværelser afhængig af type samt badeværelse med bruser.

Alle lejligheder er udstyret med ovn, køleskab med fryser, gas- eller induktionskogeplade, opvaskemaskine, satellit-tv, wi-fi, værdiboks og hårtørrer. Der er varme i lejlighederne, og aircondition findes i Isotta. Derudover er der vaskemaskine til rådighed.

Indretningen varierer fra lejlighed til lejlighed, men fælles er den historiske charme med synlige detaljer kombineret med praktiske løsninger til hverdagen. Her får du friheden ved egen lejlighed – men i rammer, der føles som en del af byens historie.

Cà di Nì er et oplagt valg for dig, der ønsker en familieferie med kultur, stemning og nærhed til både middelalderby og strand – i ægte liguriske omgivelser.

CIN: IT009029B4ZG57KGC

Skiftedag

Fri ankomstdag, og min 2 nætter.

Check-ind / Check-ud

14:00 - 22:00 / 11:00

Fandt du ikke den rigtige feriebolig?

Se andre ferieboliger i Ligurien eller Toscana

Andre muligheder for ferieboliger i Norditalien

Se ferieboliger og villaer i Lombardiet eller Veneto.

Inkluderet i prisen

Forbrug af el, gas og vand
Sengetøj/-linned og håndklæder (med skift)
Kæledyr tilladt
Slutrengøring (uden tekøkken)

Betales lokalt

Babyseng: 15 € pr. dag
Parkering: 15 € pr. dag (efter tilgængelighed)
Mulighed for morgenmad: 5 € pr. dag
Kommunal turistskat

Tilgængelige Boliger

Artù – 6 personer

Max gæster 6

Artù-lejligheden ligger på anden sal og består af tre soveværelser med dobbeltsenge, en stor opholdsstue med pejs, badeværelse med badekar, stort køkken samt terrasse med bord og stole, hvor du kan nyde frokost eller middag i helt rolige omgivelser.

Lejligheden er velegnet til op til 6 personer.

Køkkenet er fuldt udstyret med service og køkkengrej samt opvaskemaskine og vaskemaskine, og der er sengelinned og håndklæder til rådighed.

Camelot – 8 personer

Max gæster 8

Camelot-lejligheden ligger på første sal og består af tre soveværelser med dobbeltsenge – hvoraf to er indbyrdes forbundne – en stor opholdsstue med dobbelt sovesofa og pejs, badeværelse, køkken samt en stor terrasse med udsigt til den indre have.

Lejligheden er velegnet til op til 8 personer og er ideel til større familier eller vennegrupper, der rejser sammen.

Køkkenet er fuldt udstyret med service og køkkengrej samt opvaskemaskine og vaskemaskine, og der er sengelinned og håndklæder til rådighed. På terrassen finder du bord og stole til frokost eller middag i skyggen af et gammelt oliventræ samt grill.

Ginevra – 7 personer

Max gæster 7

Ginevra-lejligheden ligger på tredje sal og består af to soveværelser med dobbeltsenge. I det ene værelse er der mulighed for at tilføje en ekstra enkeltseng eller en babyseng. Derudover er der entré med dobbelt sovesofa, stort køkken, badeværelse samt en stor terrasse med bord og stole og udsigt til den indre have og borgens mure.

Lejligheden er velegnet til op til 6–7 personer.

Køkkenet er fuldt udstyret med service og køkkengrej samt opvaskemaskine og vaskemaskine, og der er sengelinned og håndklæder til rådighed.

Tristano – 6 personer

Max gæster 6

Tristano-lejligheden ligger på anden sal og består af to soveværelser med dobbeltsenge, opholdsstue med dobbelt sovesofa, badeværelse samt køkken med spiseplads.

Lejligheden er velegnet til op til 6 personer.

Køkkenet er fuldt udstyret med service og køkkengrej samt opvaskemaskine og vaskemaskine, og der er sengelinned og håndklæder til rådighed.

Morgana – 5 personer

Max gæster 5

Morgana-lejligheden ligger på tredje sal og består af to soveværelser med dobbeltsenge, badeværelse samt køkken med spiseplads og sofa. I det ene soveværelse er der mulighed for at indsætte en ekstra seng.

Lejligheden er velegnet til op til 5 personer.

Køkkenet er fuldt udstyret med service og køkkengrej samt opvaskemaskine og vaskemaskine, og der er sengelinned og håndklæder til rådighed.

Lancillotto – 5 personer

Max gæster 5

Lancillotto-lejligheden ligger på tredje sal og består af et soveværelse med dobbeltseng, hvor der er mulighed for en ekstra enkeltseng, opholdsstue med dobbelt sovesofa, badeværelse samt køkken med mindre spiseplads. Lejligheden har desuden balkon med udsigt til den indre have.

Den er velegnet til op til 5 personer og passer godt til både par og familier.

Køkkenet er fuldt udstyret med service, køkkengrej, opvaskemaskine og vaskemaskine, og der er sengelinned og håndklæder til rådighed.

Merlino – 4 personer

Max gæster 4

Merlino-lejligheden ligger på første sal og består af et soveværelse med dobbeltseng, opholdsstue med dobbelt sovesofa, badeværelse samt køkken med spiseplads.

Lejligheden er velegnet til op til 4 personer og passer perfekt til både par og mindre familier.

Køkkenet er fuldt udstyret med service, køkkengrej, opvaskemaskine og vaskemaskine, og der er sengelinned og håndklæder til rådighed.

Lejlighed til 2 personer – Isotta

Max gæster 2

Lejligheden ligger på første sal og består af entré med dobbeltseng, køkken med spiseplads samt badeværelse. Den er velegnet til op til 2 personer og har desuden balkon med udsigt til den indre have.

Køkkenet er fuldt udstyret med service, køkkengrej, opvaskemaskine og vaskemaskine, og der er sengelinned og håndklæder til rådighed. Lejligheden har også aircondition.

Faciliteter

  • Aircondition
  • Kaffemaskine
  • Køleskab
  • Max. 3 km til (lille) by
  • Mindre hunde tilladt
  • Parkering
  • Satellit-tv
  • Wi-Fi

Kort

Kalender

Få et skræddersyet tilbud

Vil du hellere have et personligt skræddersyet tilbud ? Udfyld formularen, så vender vi tilbage til dig indenfor 24 timer. Vi baserer tilbuddet på det sted, du kigger på nu. Er du åben for andre muligheder, så skriv gerne i kommentarfeltet.

    Her kan du også bo

    Villaggio Colombo – Andora
    Ligurien Italien

    Villaggio Colombo er et skønt feriested for dig, der rejser med familien og gerne vil kombinere strandferie med fredelige omgivelser