Hyggeligt hotel i Sirmione med panoramapool, frodig have og kort vej til stranden
Hotel Alfieri ligger i Colombare di Sirmione, få hundrede meter fra Gardasøen og termerne, med rig morgenbuffet og en lejlighed til familier
Hotel Alfieri er et familiedrevet hotel i Colombare, den nordlige og roligere del af Sirmione-halvøen helt syd på Gardasøen. Hotellet er indrettet med masser af personlighed: farverig kunst på væggene, bøger i stuerne, planter overalt og en frodig have med små siddepladser. På taget ligger en panoramapool med udsigt over søen og halvøen, og den har åbent fra marts til oktober.
Morgenbuffeten er en af stedets helt store styrker, med friske kager, lokale specialiteter og både kontinental og italiensk morgenmad, og den serveres i den lyse spisesal eller ude på terrassen. Der er bar, fælles lounge og bordtennis, og du kan leje cykler, så du let kommer rundt på halvøen.
Sirmione, termerne og stranden
Fra hotellet er der under en kilometer til stranden Lido Galeazzi og kun 600 meter til Terme di Sirmione Virgilio, hvor du kan bade i det varme termalvand fra søbunden. Sirmione er en af Gardasøens mest kendte byer: Den gamle bydel ligger yderst på den smalle halvø og har den imponerende borg Rocca Scaligera, smalle gader fyldt med gelaterier og ruinerne af en romersk villa, Grotte di Catullo. Borgen ligger 3,3 kilometer fra hotellet, og der går både bus og en flot sti langs vandet derud.
En bådtur rundt om Sirmione-halvøen er en af de bedste måder at se byen og borgen på. Desenzano og Peschiera ligger kun ti minutter væk i bil, og Verona er perfekt til en dagstur, fx med en guidet tur i Verona. Der er supermarkeder og restauranter i Colombare. Du kan læse mere om området på vores side om Gardasøen.
Indretningen af Hotel Alfieri
Værelserne er lyse med trægulve, aircondition, satellit-tv, pengeskab og eget badeværelse med gratis toiletartikler, og sengetøj og håndklæder er inkluderet. Du kan vælge mellem små og almindelige dobbeltværelser, værelser med to enkeltsenge og værelser til tre eller fire personer.
I en separat bygning har hotellet en lejlighed med to soveværelser, en dobbeltseng og tre enkeltsenge, så der er plads til fem personer. Lejligheden har køkken med opvaskemaskine, ovn og mikroovn og passer godt til en familie, der vil have mere plads. Der er gratis offentlig parkering i området og en privat garage, som koster 10 € pr. dag.








Følg os på de sociale medier